Minden vállalkozás életében elérkezik az a pont, amikor – ahhoz, hogy hosszú távon is sikeres maradjon – elengedhetetlenné és kikerülhetetlenné válik a növekedés. Csakhogy ezt jóval könnyebb leírni, mint megvalósítani, mert ahhoz, hogy növekedj számtalan akadályt kell majd átlépned, kikerülnöd, megoldanod. Ebben a cikkben feltárjuk, miért lényeges a folyamatos növekedés, és melyek azok az ellenségek, amelyek akadályozhatják a vállalkozásod fejlődését?

Miért kell folyamatosan növekedni?

 

Játsszunk el a gondolattal: elérkezett a céged egy olyan pillanathoz, amikor szinte önműködővé vált. Megtaláltad a munkatársakat, elégedett megrendelőket szolgálsz ki, a kapacitásod 90-95%-a le van kötve, és talán még többet is keresel, mint amennyire szükséged van. Ideális, ihletett állapot, erre vágytál, mi okod lenne növekedni?

A folyamatos növekedés azért kulcsfontosságú, mert ez biztosítja, hogy megtartod a piaci pozíciódat, a versenyképességedet. Fontos, hogy a növekedés nem csupán a bevételek gyarapodását jelenti, hanem új piacok elérését, a szolgáltatások és termékek fejlesztését, és a hosszú távú stabilitás megteremtését is.

Ám a növekedés útjában számos akadály állhat, amelyekkel szembe kell nézni, ha valóban sikeres és fenntartható fejlődést szeretnél elérni.

Nézzük meg, melyek ezek az akadályok, és hogyan lehet őket leküzdeni.

 

A rendkívül gyorsan változó környezet

A mai világban a változás az egyetlen állandó tényező. Az iparági trendek, a fogyasztói szokások és a technológiai újítások folyamatosan átalakulnak.

Ha a céged működése reaktív – vagyis csak akkor változtatsz, amikor már elkerülhetetlen – az komoly gátja lehet ennek a növekedésnek. Ilyenkor a vállalkozásod beleesik abba a hibába, hogy mindig lohol a trendek után, próbálja utolérni piaci változásokat, ahelyett, hogy előre felkészülne rájuk és proaktívan alakítaná a stratégiáját.

A megoldás a folyamatos piacfigyelés és a hosszú távú tervezés, ami lehetővé teszi, hogy előnyödre fordítsd a változásokat, ahelyett, hogy áldozatul esnél nekik.

Az üzleti tudás hiánya

Az üzleti környezet folyamatosan fejlődik, és ha a vállalkozásod nem tart lépést a legújabb trendekkel, nem figyel oda a változásokra, könnyen hátrányba kerülhetsz.

Az üzleti tudás hiánya, valamint a képzések és továbbképzések elmaradása komoly akadály lehet.  Ha nincs meg a megfelelő szakmai tudásod vagy nem fektetsz a munkatársaid képzésébe, az új technológiák és módszerek alkalmazása nehézkessé válik, ami gátolja a hatékonyságot és a versenyképességet.

A legtöbb cégnél az alapvető üzleti tudás sincs meg, mert minimális az általános üzleti képzés.

A vállalkozás gyorsuló növekedéséhez és a skálázásra való felkészüléshez átfogó stratégiai szemlélet és üzletfejlesztési tudás szükséges.

Érdemes rendszeresen invesztálni a képzésekbe, hogy lépést tudj tartani a változásokkal, és képes legyél innovatív megoldásokra.

 

Lelki konfliktusok, belső feszültségek

Egy vállalkozás növekedését nemcsak külső tényezők akadályozhatják, hanem a belső feszültségek és lelki konfliktusok is.

Ha a csapatban (a munkatársaidat nevezzük ebben az esetben csapatnak) gyakoriak az ellentétek, nem működik a kommunikáció, vagy a rossz munkahelyi hangulat, az könnyen visszavetheti a céged fejlődését.

Emellett a magánéleti gondjaid is kihathatnak a céged működésére, a döntéseidre. Ha időben felismered és kezeled ezeket a problémákat, a vállalkozásod erősebbé válhat, és nagyobb eséllyel érhet el tartós növekedést.

Túlzott kockázatkerülés

Senki nem kér arra, hogy menj be az első kaszinóba és tedd fel az egész cégedet a pirosra, kockáztatva ezzel mindent, amit eddig felépítettél. De az üzleti életben természetes, hogy bizonyos fokú kockázatot vállalni kell, ha növekedni szeretnél.

Ha túlságosan óvatos vagy, és minden kockázatot elkerülsz, lassítod a fejlődést. A túlzott kockázatkerülés egyébként gyakran a változásoktól való félelemből fakad, és oda vezethet, hogy a vállalkozásod lemarad a bátrabb, de kisebb tudású versenytársak mögött.

Fontos, hogy megfontoltan, de merészen állj hozzá az új lehetőségekhez, és ne félj kockázatot vállalni, ha az hosszú távon megtérül.

Merj ugrani, amikor a szíved súgja!

A rossz erőforrás gazdálkodás

A növekedés egyik alapfeltétele, hogy a vállalkozásod hatékonyan gazdálkodjon a pénzügyi, emberi vagy akár a technológiai erőforrásaival. Ha ezek nincsenek megfelelően allokálva, az komolyan akadályozhatja a fejlődést.

Például, ha nem fordítasz elég figyelmet a pénzügyi tervezésre, könnyen likviditási problémákkal találhatod szemben magad. Ugyanez igaz az emberi erőforrásokra is: ha a munkatársad (vagy az egész csapatod) túlterhelt vagy nincs meg a megfelelő szakértelme, az lassítja a növekedést. A hatékony erőforrás-gazdálkodás elengedhetetlen ahhoz, hogy a vállalkozásod stabilan és fenntarthatóan fejlődhessen.

 

Egy ponton, biztos, hogy „növekedési pályára” kell állítanod a vállalkozásodat.

Ez lehet, hogy nagyobb kihívás lesz, mint az elindítása volt.  Talán elengedhetetlen ahhoz, hogy továbbra is profitábilis maradj (néha ahhoz is, hogy életben maradj). Vagy a nagyobb víziód inspirál a növekedés következő fázisára.

Ha szükséged van szakmai segítségre, üzleti tanácsadóként és mentorként szívesen átvezetlek ezeken a nehézségeken. Nem kell minden gonddal és kihívással egyedül megküzdened.

Már egy ideje érzed, hogy változtatás szükséges a vállalkozásod növekedéshez, az új eredményekhez?