Az üzleti stratégia megteremtése tapasztalom szerint sok vállalkozónál hiányzó lépés, mégpedig egyszerű okból: félreértelmezik, miről is szól.

 

A munkám során sokszor hoztam már fel példaként nagyvállalati vezetőket, amire többször bizonytalanság jelenik meg a tekintetekben. Mindig megkérdeztem, miért hagyta abba a bólogatást a másik fél, amire azt a választ szoktam kapni: ez egy teljesen távoli világ, nem alkalmazható az én kisvállalkozói gyakorlatomra.

 

Én 16 évnyi tapasztalatommal már a kezdetektől érdeklődéssel figyelem, mit csinálnak a „nagyok”, és hogyan fordítható le az általuk sikerrel alkalmazott ötlet, módszer a kisvállalkozói méretre. Mert ha megfigyeljük, az alapok kicsiben és nagyban is ugyanazok – csak a kivitelezésben van különbség.

 

Kicsik és nagyok számára ugyanolyan fontos a stratégia megalkotása.

Ez az a kreatív folyamat, amely során az ismert elképzelésen túl felfedezzük az egyéb lehetőségeket is. Olyan tervrajz, amellyel valódi értéket teremthetünk a vállalkozásunkban.

 

 

Stratégia nélkül célra vezető üzleti tervet sem tudunk készíteni, a marketing kommunikáció is kevéssé lesz eredményes.

 

Miért marad ki mégis olyan gyakran a vállalkozók munkája során?

 

Mert összekeverik a stratégia megalkotását az éves terv elkészítésével. Éves terv, cselekvési és marketing terv akkor készül, amikor már rendelkezünk stratégiával. 

A stratégia hiánya azt jelenti, hogy hamarabb szeretnénk válaszolni a „hogyan?” kérdésre, mint hogy megválaszoltuk volna a „mit?” és a „miért?” kérdéseit.

 

Ne ijedj meg ezektől a nagy kérdésektől! A stratégiád akkor fog működni, ha egyszerű.

Ha bonyolult, túl összetett, sok magyarázatot igényel és szinte magad sem érted, akkor még nincsen kész. Ha azonban letisztult, akkor az üzleti tevékenységed összhangba kerül a vágyaiddal.

 

Nagy hatással volt rám Verne Harnish munkája az egyoldalas stratégiai terv elsajátításáról, amivel az MBA tanulmányaim alatt találkoztam. Ebben néhány nagyon egyszerű kérdés megválaszolására ösztökél a vállalkozásoddal kapcsolatban. Az benne az érdekes, hogy olyan dolgok megfogalmazásra késztet, amelyeket már most is tudsz, csak nem gondoltál ilyen alaposan végig: és ez maga a stratégia.

Miről van szó?

 

A vállalkozásod alapvető értékeinek meghatározására, a szándékod szavakba öntésére ösztönöz.

  •  Miért csinálod, amit csinálsz?
  • Mit szeretnél vele elérni?
  • Hol szeretnéd látni magad 10 vagy 25 év múlva?

 

Ha ezekre a kérdésekre már úgy érzed van válaszod, és keresed a megvalósításhoz  vezető utat, szívesen segítek a terv kidolgozásában. Akkor se aggódj, ha még homályosak a válaszok, formálódik benned az irány. A válaszokat könnyebben letisztíthatod, és lerövidítheted a stratégiaalkotás folyamatát az Ignite napon, mert együtt könnyebb.

 

A stratégiai terv használatában az a kulcs, hogy a segítségével rá tudjuk hangolni magunkat a megfelelő cselekvésre.

 

Amikor egy döntés előtt állsz, kézbe veszed a stratégiád és megkérdezed magadtól: hogyan szolgálja ez a céljaim elérését? Összeegyeztethető az értékekkel, amit képviselek?

 

A mostani gyorsan változó világban különösen igaz, hogy az egyszerűségre érdemes törekedni a stratégia megalkotása során.

Könnyedén tudsz alkalmazkodni a változásokhoz és alakítani a tervedet, ha letisztult a stratégiád. Hiányában a marketing eszközöket is kevésbé hatékonyan tudod használni. Jó eredményt akkor érhetsz el, ha a marketing üzeneteid összhangban vannak a stratégiában megfogalmazottakkal. Így van lehetőséged önazonosan kommunikálni.

 

Pontosan a stratégiai terv kidolgozásában segítek kisebb és nagyobb ügyfeleimnek, hogy céljaikkal összhangban, hatékonyan a következő üzleti szintre jussanak és álmaikat megvalósítsák.

Beszéljünk a Te álmaidról, víziódról mielőbb és tárjuk fel együtt a lehetőségeidet!